Јокиќ испиша историја во НБА лигата

Денвер Нагетс ги победија Детроит Пистонс со 110:105, во натпревар во кој Никола Јокиќ влезе во историјата на НБА лигата.

Јокиќ, го предводеше својот тим со 28 поени, 21 скок и девет асистенции. Актуелниот МВП во лигата, стана првиот играч кој за помалку од 500 натпревари во НБА, забележал најмалку 5.000 поени и 3.000 скокови.

 

 

За овој подвиг му беа потребни 494 натпревари.

Српскиот репрезентативец оваа сезона има просек од 26,1 поени, 13,8 скокови и 7,6 асистенции.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.