Кречмар ги избра најдобрите во историјата – Вујовиќ го стави на второто, Балиќ на четвртото место

Легендарниот германски ракометар, Стефан Кречмар, избрал петмина најдобри во историјата на оваа игра.

На листата има двајца играчи од просторите на поранешна Југославија, двајца Скандинавци и еден Французин.

 

 

На првото место е Никола Карабатиќ, втор е поранешниот тренер на Вардар, Веселин Вујовиќ, па следуваат Швеѓанецот Магнус Висландер, Хрватот Ивано Балиќ и Исланѓанецот Олафур Стефансон.

Кречмар не го образложил подетално својот избор.

Стефан Кречмар е еден од најдобрите германски ракометари во историјата. Во 1994 и 1995 година бил прогласен за најдобра играч во светот.

Со Германија има две сребра од големите натпреварувања, СП во Португалија во 2003 и ОИ во Атина во 2004 година.

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.