Ренџерс го освоија Купот на Шкотска

Фудбалерите на Глазгов Ренџерс на триумфален начин ја завршија сезоната, во која останаа без титулата во Шкотска и без трофејот во Лига европа. „Полицајците“, по пауза од 13 години успеаја да го освојат Купот на Шкотска.

Ренџерс, во драматичното финале, по продолжението го победија Хартс со 2:0.

Четири дена по поразот, во пенал серијата, од Ајнтрахт, Ренџерс успеаја да го скршат отпорот на Хартс.

Ренџерс доминираа во текот на целиот натпревар натпревар, но дефанзивно ориентираните гости одлично се бранеа. Најмногу благодарение на голманот Гордон. Арибо и Рајан Кент пропуштија одлични можности во регуларниот дел од сезоната, додека Хартс остана без удар во рамката од голот на Мек Грегор.

Големата офанзива му се исплатеше на Ренџерс во 94. минута. По корнерот на Таверние и навидум елиминираната опасност, топката падна токму на ногата на Рајан Џек, кој непогрешливо шутираше од 16 метри.

Играчите на Хартс паднаа во тој момент. Свесни дека ја пропуштија шансата. Многу брзо, се беше решено. Ренџерс одигра школска контра само три минути подоцна, која со гол за круиса Рајт.

Глазгов Ренџерс го освои 34. трофеј во Купот на Шкотска.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.