Кога „аѕурите“ во 2017 година го загуби двомечот со Шведска и не се квалификуваше за Светското првенство во Русија во 2018 година, тоа во Италија беше протолкувано како национална катастрофа. Сега, четири години подоцна, дали македонската фудбалска репрезентација има доволно сила, знаење и умешност да предизвика втора национална фудбалска катастрофа на „чизмата“?
 
Шпанската полиција уапси 14 членови на Боичос Ноис (Boixos Nois), или во превод „Луди момци“ во каталонски, озогласената навивачка група на Барселона и во рацијата заплени 300.000 евра во кеш, еден куп оружје, дрога и нацистички знамиња.
 

Шпанците, сепак, се во друг кошаркарски универзум

Сосема очекувано, Македонија ги стартуваше квалификациите за Светското првенство во кошарка во 2023 со пораз од Шпанија, откако во „Јане Сандански“, „фуријата“ покажа дека, сепак, е во друг кошаркарски универзум во споредба со нашата репрезентација.
 

Њукасл нема да имаат пари за трансфери во јануари?

И покрај тоа што од неодамна се според многумина најбогатиот фудбалски клуб на светот, Њукасл јунајтед можеби нема да имаат доволно средства за најавеното големо трошење во јануари за засилувања за обезбедувањето на опстанокот во Премиерлигата.
 

Џеко добил хрватско државјанство

Един Џеко добил хрватско државјанство, објави босанскиот портал „Klix.ba“.
 

Конте: Не сум волшебник, потребно е време

„Долг пат е пред нас“, изјави менаџерот на Тотенхем, Антонио Конте, по шокантиот пораз од Мура во Лигата на конференции. Тотенхем во последното коло, против Рен ќе треба да обезбеди место во нокаут-фазата.
 

Ривер Плата се шампиони на Аргентина

Фудбалерите на Ривер Плата по пауза од седум години ја вратија шампионската титула на „Монументал“. Со победата над Расинг 4:0, Ривер Плата на четири кола до крајот на сезоната во Аргентина ја обезбедија титулата.
 

Ирански голман влезе во Гинисовата книга на рекорди

Иранскиот голман Алиреза Бејраванд топката со рака ја фрлил на далечина од 61,26 метри со што влезе во Гинисовата книга на рекорди.
 

Кимих во изолација, се заразил со коронавирусот

 
Фудбалерот на Баерн Минхен, Јосуа Кимих, кој одбива да се вакцинира против коронавирусот е заразен со вирусот Ковид-19. Кимих не се наоѓа во карантин,поради што ќе пропушти неколку натпревари, меѓу кои се дербиот со Борусија Дортмунд и дуелот со Барселона во Лигата на шампионите.
 

Роџерс за Манчестер јунајтед: Не сум дел од таа приказна

Менаџерот на Лестер, Брендан Роџерс, ги демантираше новинарските шпекулации, дека тој ќе биде новиот тренер на Манчестер јунајтед.
 

Себастијан Але – Крал на стрелците во ЛШ

Себастијан Але испиша историја во Лигата на шампионите. Напаѓачот на Ајакс, во првите пет натпревари оваа сезона, Але постигна девет гола. За еден гол го подбри претходниот рекорд од 2019 година, кој беше во сопственост на Ерлинг Халанд.
 
Голден стејт Вориорс и Финикс Санс ги продолжија победничките серии во НБА лигата. Водечките екипи во лигата славеа во Фладелфија, односно Кливленд. Изминатата ноќ, Лејкерси, предводени од Леброј Џејмс, победија во Индијанаполис.
 
Легендарниот италијански фудбалски напаѓа, Кристијан (Бобо) Виери со пофалби за играта на младиот српски голгетер, Душан Влаховиќ. Тој напаѓачот на Фиорентина го стави „рамо до рамо“ со Ерлинг Халанд и Килијан Мбапе.
 

Ривалите од Манчестер се борат за ѕвездата на Барселона

Англиски „Independent“ пренесува вест за потенцијален фудбалски трансфер идното лето.
 
Легендарниот бразилски поранешен фудбалер, Роналдињо може повторно да заглави во затвор, откако не плаќал пари на својата поранешна девојка, твдат бразилските медиуми, кои додаваат дека тој мора да го „среди“ долгот со Присила Коељо до 1 декември за да избегне одземање на негов имот и затворска казна.
 
Коментаторот од натпреварот Бешикташ-Ајакс, испорачал серија навреди кон играчот на домашниот тим Домагој Вида.
 

Кјелце со лудачки камбек за нова победа над Барселона

Кјелце вторпат едноподруго го поразија европскиот шампион Барселона со 29:27 во Полска, откако беа во негатива речиси цел меч, додека Алборг првпат во својата историја го совлада Кил со 35:33 во дербито во групата А, каде што е и Вардар.
 

Ѓоковиќ најмногу заработил во 2021 година

Новак Ѓоковиќ 2021 година ќе ја заврши на првото место во две категории. Српскиот тенисер го обезбеди првото место на АТП листа и воедно е тенисерот кој најмногу заработил на турнирите.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.