All for Joomla All for Webmasters

Историска средба меѓу лидерите на Јужна и Северна Кореја

Средба меѓу лидерите на Јужна и Северна Кореја

По долги години провокации и закани севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун изминатиот период навестува отворање кон светот и се обидува да ги нормализира односите со светските сили. Дел од тие обиди е и претстојната, за голем број аналитичари, историска средба со јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин.


Самитот е закажан за утре, 27 април. Тоа ќе биде трета средба на највисоко ниво меѓу земјите соседи. Предвидено е самитот да биде во селото Панмунџом, во демилитаризираната зона помеѓу двете држави. Но, Ким ќе мора да ја помине граничната линија на Јужна Кореја, бидејќи средбата ќе биде во „Куќата на мирот“ во јужниот дел на Панмунџом. Со тоа Ким ќе биде првиот севернокорејски лидер кој бил на територијата на соседната држава од крајот на Корејската војна (1950 – 1953).


Меѓународната заедница со воодушевување и голем оптимизам го поздрави првиот самит, по вториот беше повоздржана, додека за утрешната средба постојат големи очекувања.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.