All for Joomla All for Webmasters

Во 24 градови во Грција ќе се брани „грчкиот карактер на Македонија“

Протести во Грција

Грците ќе дадат уште една битка за грчкиот карактер на Македонија, пишуваат од „Комитетот за борба за грчкиот карактер на Македонија“, организаторите на денешните протести во повикот до граѓаните објавен на социјалните мрежи. Освен првично најавените 13 градови, собири денеска ќе има на вкупно 24 места низ цела Грција, од најсеверниот до најјужниот крај.


Според организаторите кои ги повикуваат граѓаните масовно да учествуваат со грчки, а не со партиски знамиња, карактеристиката на централен собир ќе ја има градот Пела, родниот град на Александар Велики.


Како што јави дописничката на МИА од Атина, протестите се поддржани од дел од градоначалниците на градовите каде што ќе се одржат, но и од митрополити, додека пак со организиран превоз со автобуси, луѓето од селата или градовите каде што нема да има собири ќе се носат до централните плоштади каде што ќе се „брани грчкиот карактер на Македонија“.


Паралелните протести ќе започнат во 19.30 часот по локално време, во 24 различни градови. Освен во северна Грција, протести ќе има и на островите Крф, Родос и Крит.


Грчките медиуми во текстовите посветени на денешните протести го пренесуваат и вчерашното соопштение од македонското МНР со кое апелираа до македонските граѓани што се наоѓаат во Грција да ги избегнуваат градовите каде што ќе има собири.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.