Си-Ен-Ен ги објави последните зборови на Хашоги

Последните зборови на саудискиот новинар Џамал ​​Хашохи пред неговата смрт биле дека тој не може да диши. Ова го информира Си-Ен-Ен, цитирајќи извор од аудио снимката од убиството на новинарот во Истанбул.

 

"Не можам да дишам", се последните зборови на Хашоги, изјави изворот. Според медиумот во записот има музички звуци, кои се специјално вклучени за да се исклучи звукот од нападот на новинарот и потоа од распарчувањето на неговото тело.

Документот покажува дека убијците на Хашохи периодично телефонирале и пријавувале што се случувало.

На 5 декември турскиот суд издаде наредба за апсење на поранешниот шеф на разузнавачката служба на Саудиска Арабија генерал Ахмед Асирија и поранешниот советник на престолонаследникот Сауд ал Каха, кои се осомничени за вмешаност во убиството на Хашоги. Истанбулскиот кривичен суд издаде наредба за апсење на 15 Саудијци на крајот од ноември, обвинети за случајот Хашоги. Анкара испрати барање за нивна екстрадиција.

Хашоги, познат по своите критични статии за политиката на Ријад, исчезна откако го посети својот генерален конзулат во Истанбул на 2-ри октомври. На 20 октомври, саудиските власти објавија дека новинарот бил убиен во зградата во дипломатска мисија како резултат на конфликт. Светската јавност го осуди ова злосторство и го повика Ријад да спроведе транспарентна истрага.


Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.