All for Joomla All for Webmasters

Пентагон: Нема докази за злоставување затвореници во Јемен

Пентагон го информира американскиот Конгрес оти не нашол докази за наводите дека арапските сојузници, поддржани од САД, злоставувале затвореници во Јемен.

 

Станува збор за извештај на Пентагон доставен до Конгресот минатиот месец, а кој сè уште не е официјално објавен, врз основа на барање на конгресмени по наводите на група за заштита на човековите права, за сексуална злоупотреба и други форми на малтретирање на затвореници во Јемен.

 

Извештајот на Пентагон ги потврдува претходните соопштенија дека американските војници никогаш не учествувале во злоупотребата на затвореници, ниту присуствувале на малтретирање од страна на арапските сојузници во Јемен.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.