All for Joomla All for Webmasters

Поради блокада на американската влада не работат инспекциите за храна, луѓето се во страв

Поради делумната блокада на американската влада, повеќето инспекции што вршат здравствени проверки на храна не се во можност да ја завршат својата работа.

 

Американската агенција за храна и лекови (ФДА) планира да продолжи барем со дел од своите активности. За да го стори тоа, агенцијата ќе мора да принуди дел вработени кои се на принуден одмор поради блокада на владата да се вратат и да ја завршат својата работа без паричен надоместок.

 

Скот Готлиб, комесар на ФДА, вели дека се обидувал да утврди кои инспекции се најважни, истовремено осигурувајќи вработените да не се премногу оштетени.

 

– Да, работите не се одвиваат како обично во ФДА, изјави Готлиб за Ен-Би-Си Њуз. – Ние не правиме се што можеме да направиме во нормални околности. Постојат важни работи што ние нема да можеме да ги направиме, додаде тој.

 

Тоа значи дека инспекторите на Управата за храна и лекови нема да бараат некое време салмонела во житарки, Ешерихија коли во салати или листерија во сладолед.

 

Сепак, се продолжува со инспекција на увезената храна, но ФДА практично престана да ги контролира домашните погони за производство на храна, што може да значи дека никој нема да контролира и да забележи многу опасни супстанции што би можеле да им наштетат на граѓаните.

 

Најголемиот дел од буџетот на ФДА е зависен од Конгресот и се уште не е одобрен, поради што околу 7.000 од 17.000 вработени во агенцијата (41 отсто од вработените) се напринуден одмор.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.