All for Joomla All for Webmasters

Инвазија на скакулци во Мека (фото)

Најсветото место на муслиманите, Мека, го погоди инвазија од црни скакулци.

 

Иназијата почна кон почетокот на неделата, а властите во Саудиска Арабија ангажираа 22 тимови од вкупно 138 лица да се „борат против инсектите", наведе „Њузвик".

 

Тимовите се фокусирани на гнездата и местата каде се собираат црните скакулци, околу водата и водоводните цекви.

 

Иако црните скакулци се големи штеточинци не пренесуваат зарази.

 

Од Универзитетот „Крал Сауд" посочија дека во Мека моментално има околу 30.000 скакулци, предупредувајќи дека можно е да се има уште една инвазија со илјадници инсекти.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.