Наезда на медузи-преселници во Анталија

Туристите во турското летувалиште Анталија летово треба да внимаваат на медузи-преселници, кои можат да причинат потешки повреди, пишува „Дејли сабах”.

 

Такви медузи се забележани по средоземноморското крајбрежје. Стручните лица предупредуваат дека допир до овие морски животни треба да се избегнува дури и ако тие се исфрлени мртви на брегот.

 

При евентуален допир, се препорачува раната да се исчисти со солена вода и да се побара лекарска помош.

 

Овој вид медузи обично се среќава во водите на Индискиот и Тихиот Океан.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.