Трамп: Конфликт ќе биде официјален крај на Иран

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера повторно му се закани на Техеран со твит во кој наведува дека актуелниот конфликт ќе биде „официјален крај“ на Иран.

 

– Ако Иран сака да се бори, тоа ќе биде официјален крај на Иран. Никогаш повеќе немојте да им се заканувате на САД, напиша Трамп на Твитер.

 

Во исто време Ријад, кој нагласи дека не сака војна, го обвини Иран дека стои зад нападите со дронови на две нафтени постројки во Саудиска Арабија, за кои одговорноста ја презедоа Хутите во Јемен, кои се поврзани со Иран.

 

Новите закани кон Иран доаѓаат после вчерашниот напад со ракети во багдадската Зелена Зона, каде се наоѓаат зградите на државните органи и странски амбасади.

 

Иран негираше дека учествувал во кој било од овие инциденти.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.