Руски воени авиони пресретнале американски бомбардери

Руски борбени авиони Су-27 двапати на јужни и западни граници пресретнале американски бомбардери Б-52, соопшти руското Министерство за одбрана.

 

Пресретнувањата биле над Балтичкото и над Црното Море.

 

Министерството потврди дека вчера двапати биле пресретнати американски стратешки бомбаредери  без да наведе точен број на авиони.

 

– Американските авиони не кршеле гранични прописи, руските пилоти ги оддалечиле американските бомбардери мирно и во согласно меѓународните правила, соопшти Министерството.

 

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.