Вонредна состојба во Њу Орлеанс, во опасност Тексас и Мисиспи

Тропска бура со поројни дождови предизвика поплави на голем број улици, при што е парализиран сообраќајот во Њу Орлеанс, а метереолозите најавуваат нови врнежи.

 

Градоначалничката на Њу Орлеанс, Латоја Кантрел изјави дека за три часа во градот паднале 21,3 сантиметри дожд и прогласи вонредна состојба.

 

Локалните власти ги предупредија граѓаните да останат во своите домови, да проверат дали имаат намирници за следните три дена и дали се чисти канализациските системи.

 

Предупредено е и дека водостојот на реката Мисисипи би можел да се зголеми до 6,1 метар.

 

Поплави го зафатија и јужниот дел на Луизијана, каде долж реките се поставуваат кеси со песок.

 

Во опасност е и Тексас, каде се мобилизирани неколку служби поради поројниот дожд што се очекува.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.