ЕП во вторник ќе гласа за предлогот Урсула фон дер Лајен да застане на чело на ЕК

Европскиот Парламент во вторник вечер ќе гласа за предлогот на Европскиот совет Урсула фон дер Лајен да ја предводи Европската комисија, соопшти денеска прес службата на ЕП.

 

Според западните агенции, се предвидува претходно во вторник Фон дер Лајен да им се обрати на европратениците во пленарната сала на ЕП. Таа пред нив треба да ги изложи контурите на нејзината програма за работа.

 

Раководството на ЕП денеска го утврди дневниот ред за седницата во вторник според кој предвидено е пред гласањето европратениците повторно да можат да го видат предлогот на шефовите на држави и влади од ЕУ за распределба на високите функции во Унијата. Доколку договорот се отфрли и Фон дер Лајен не ги добие потребните 376 гласа за избор на функцијата, Европскиот совет ќе треба во рок од еден месец да даде нов предлог.Сослушувањето на Фон дер Лајен во главните парламентарни групи неделава покажа дека таа е пресретната од европратеници со нагласено различни интереси и ставови.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.