Поради еболата: СЗО прогласи глобална вонредна состојба

Оваа болест уби повеќе од 1600 луѓе во Конго.

 


Светската здравствена организација (СЗО) прогласи глобална вонредна состојба поради еболата. Мерката се презема поради епидемијата во Демократска Република Конго. Оваа болест веќе убила над 1.600 луѓе.

 

За помалку од еден месец: 100 луѓе загинаа од еболата во Конго.

 

СЗО ретко прибегнува кон оваа мерка. Меѓународна вонредна состојба е објавена само четири пати во текот на последните 10 години.

 

Исклучителната ситуација ќе наметне аеродромски и пристанишни инспекции и голем број други ограничувања.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.