Италијанскиот Сенат утре ќе расправа за недоверба на владата

Италијанскиот Сенат во полн состав утре ќе се состане за да го разгледа предлогот за изгласување недоверба на владата.

 

Италијанските медиуми наведуваат дека Сенатот седницата ќе ја почне утре во 18 часот.

 

Кризата минатата недела ја почна министерот за внатрешни работи и лидер на партијата Лига, Матео Салвини, кога отворено побара органиизрање предвремени избори наведувајќи дека Италија веќе нема владеачко мнозинство.

 

Политичките партии во Италија се поделени за тоа како работите треба да се одвиваат, а Лигата на Салвани смета дека треба што поскоро да се одлучи за тоа изборите да се одржат есенва.

 

Коалициските партнери на Лигата во владата, пак, движењето Пет ѕвезди и Демократската партија сметаат дека работите не треба да се забрзуваат.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.