Украинската автокефална црква и официјално престана да постои

Украинската автокефална православна црква (УАОЦ) и официјално престана да постои и се припои кон новата Православна црква на Украина (ОКЦ), се наведува во соопштението што денеска го објави украинскиот парламентарен весник „Гласот на Украина“.

 

Верската организација Украинска автокефална правослвна црква престана да постои  на 29 јули 2019 година преку извршената реорганизација, односно со спојување со верската органзиација Православна црква на Украина, се наведува во соопштението, пренесено од Тасс.

 

Заради распуштањето на УАОЦ отповикани се сите налози на власта кои беа издадени во нејзино име пред 29 јули.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.