Поради бура, евакуација на 300 илјади луѓе во Јапонија

Јапонските власти побараа 310.000 луѓе да се евакуираат од своите домови на островот Шикоку, најмалиот од четирите главни јапонски острови, а околу 350 летови се откажани поради тропското невреме Кроса, кое се приближува до архипелагот.

 

Тропско невреме придружено со налети на ветер од 108 километри на час, се движи од север кон југозападна Јапонија.

 

Јапонската Метеоролошка служба објави дека се очекува Кроса да стигне до копното во раните утрински часови.

 

Во текот на следните 24 часа, метеоролозите најавуваат голема количина дожд на островот Шикоку.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.