Трамп посака да го купи Гренланд

Доналд Трамп посака САД да го купат Гренланд.

 

Американскиот претседател ги праша своите советници дали Вашингтон би можел да го добие најголемиот дански остров во светот. Тој со интерес ги слушаше дискусиите за неговите ресурси и за неговата геополитичка важност.

 

Сепак, данското Министерство за надворешни работи остро реагираше на неговата идеја. Ова не е прв обид на САД да го купат Гренланд. По Втората светска војна, претседателот Хари Труман и понуди на Данска 100 милиони долари, но земјата одби да го продаде островот.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.