САД ги тестираа крилјата на ракета со среден дострел

 

Соединетите држави денеска објавија дека успешно тестирале конвенционална копнена ракета со дострел од над 500 км, јави Пентагон.

 

Ракетен тест со сличен опсег би бил невозможен според Договорот за ракетен среден и мал опсег, од кој Вашингтон се повлече на почетокот од овој месец, откако ја обвини Русија дека го крши. Москва го негираше обвинувањето.

 

„Ракетата истрелана од островот Сан Николај во близина на Калифорнија успешно ја погоди својата цел по летот од повеќе од 500 км“, се вели во соопштението на Пентагон.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.