Меркел: ЕУ разгледува практични решенија за ирската граница

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека Европската унија ќе разгледа практични решенија за границата меѓу Северна Ирска и Република Ирска по брегзит, но без да го ревидира веќе потпишаниот договор за повлекување на Велика Британија од Унијата.

 

– Ако најдеме практично решение како да го задржиме договорот и истовремено да ги дефинираме границите на внатрешниот пазар на Европската унија, повеќе нема да ни треба бекстоп, рече Меркел за време на посетата на Исланд, истакнувајќи дека ЕУ е подготвена да најде решение.

 

Германската канцеларка ќе се сретне со британскиот премиер Борис Џонсон утре во Берлин.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.