Г7 – Кои се и со што се занимаваат

Г7 (Група Седум) е организација составена од седум држави со најголеми, т.н. напредни економии во светот: Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Велика Британија и САД.Групата е опишана како „заедница на вредности“ чии основни принципи се слободата и човековите права, демократијата и владеењето на правото, како и напредокот и одржливиот развој.

 

Претставници на шест најразвиени земји се состанаа за првпат во 1975 година за да „разменат идеи за можни решенија“ за глобалната економска криза. Канада се приклучи следната година.

 

Министри и владини претставници од земјите на Г7 се состануваат во текот на целата година за да разговараат за прашања од заеднички интерес.

 

Претседавање со Г7 го презема една од другите земји-членки. Самитот на лидерите се одржува во земјата што е претседател на организацијата за таа година.

 

Енергетската политика, климатските промени, ХИВ / СИДА и глобалната безбедност се само некои од темите дискутирани на претходните состаноци.
На крајот на самитот, се издава заедничко соопштение во кое се информира јавноста за постигнатите договори.

 

Меѓу учесниците се – Премиерите, Претседателот на Европскиот совет – моментно Доналд Туск и Претседателот на Европската комисија – моментно Жан-Клод Јункер, кој ќе го пропушти годинашниот самит.
Претставници на други земји и меѓународни организации традиционално се поканети на самитот.

 

Главната тема на самитот во Биариц е „борба против нееднаквоста“.

 

За време на Самитот на Г7, има редовни протести од разни организации и активисти, како што се екологисти и антикапиталисти.

 

Иако критичарите ја нарекуваат групата „артефакт од изминатата ера“, Г7 посочува дека групата започнала голем број успешни иницијативи, како што е поддршка за започнување глобален фонд за борба против СИДА, туберкулоза и маларија. Тие велат дека со помош на фондот, од 2002 година се спасени 27 милиони животи.

 

Организацијата исто така тврди дека групата била движечката сила на спроведувањето на Парискиот договор за климата во 2016 година, иако повлекувањето на САД беше најавено од Вашингтон.

 

Русија се приклучи на групата во 1998 година. Организацијата наскоро стана позната како Г8. По руската анексија на Крим во 2014 година, таа држава беше суспендирана.

 

Во групата имаше бројни несогласувања. Трамп се судри со другите членови за даноците на увозот на стоки и климатските промени на минатогодишниот самит во Канада.

 

Некои, исто така, ја критикуваат групата дека не ја одразува тековната состојба на глобалната политика и економијата.

 

Меѓу земјите членки на Г7 нема држави од Африка, Јужна Америка или од јужната хемисфера.

 

Земјите чии економии рапидно растат – како Индија или Бразил – исто така претставуваат предизвик. Тие се членови на Група 20, но не и во Г7.
Некои економисти веруваат дека економиите на тие земји ќе надминат некои од Г7 до 2050 година.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.