Џонсон: Не сакам да размислувам за оставка

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави денеска дека не е подготвен да размислува за оставка.

 

– Ќе заминам во Брисел, ќе обезбедам договор и ќе излеземе од ЕУ на 31 октомври, истакна Џонсон.

 

Запрашан дали ќе поднесе оставка доколку тоа не се случи, тој одговори оти тоа не е хипотеза за која е подготвен да размислува.

 

Џонсон во вторникот претрпе голем пораз во Парламентот, бидејќи противниците меѓу неговите ториевци и опозициските пратеници гласаа за преземање контрола врз излезот на Велика Британија од ЕУ.

 

Законот, кој има за цел да спречи Брегзит без договор, го обврзува Џонсон да побара од Брисел продолжување на рокот за излез на Британија од Унијата по 31 октомври.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.