Израел одговори на ракетен напад од Појасот Газа

Израелски тенк погоди денеска две воени позиции на Хамас во северниот дел на Појасот Газа, што е одговор на трите ракети кои неколку минути претходнио биле истрелани врз Израел.

 

Во соопштението на израелската војска се наведува дека првата ракета погодила стаклена градина, не причинувајќи штета, а друга незначително оштетила една куќа. Во нападите немало повредени.

 

Претходно израелската војска наведе дека пресретнала две ракети лансирани од Појасот Газа кон градот Ашдод.

 

Ракетниот напад го прекинал митингот на партијата Ликуд, каде се обраќал премиерот Бенјамин Нетанјаху.

 

Засега никој нема преземено одговорност за истречувањата на ракетите.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.