Атентат врз авганистанскиот претседател, Гани минал без повреди

Врз карванот во авганистанскиот претседател Ашраф Гани денеска бил изведен бомбашки напад, а претседателот, според првичните информации, останал неповреден и бил засолнет на безбедно место.

 

Во моментот на нападот Гани бил во провинцијата Парван, која ја посетил во рамки на неговата претседателска кампања.

 

Британските медиуми наведуваат дека на местото на нападот погинале најмалку 14 лица, додека Раша Тудеј и американските меидуми наведуваат дека во нападот има 24 жртви. Раша Тудеј, исто така, дознава дека бомбата била поставена под возило на службата за безбедност.

 

Портпаролот на авганистанскиот претседател, во изјава за американските медиуми, кажа дека Гани бил присутен за време на нападот, но дека не е повреден и се наоѓа на сигурно место.

 

Според некои информации, бомбата експлодирала на почетокот на средбата на насобраната толпа приврзаници на Гани.

 

Засега ниту една група не ја презеде одговорноста за нападот, а останува и нејасно дали претседателот била главната цел на терористите.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.