Нова демократија со водство од 14,5 отсто пред СИРИЗА

Владејачката партија во Грција, Нова демократија, има предност од 14,5 отсто во однос на СИРИЗА, според последното истражување на јавното мислење од 14 до 16 септември, спроведено од агенцијата MRB за грчката телевизија Стар.

 

Во продолжение, следат Движење на промена, Комунистичката партија, МЕРА 25 и Грчко решение.

 

Според резултатите од анкетата, актуелната грчка влада, добива позитивни оценки од испитаниците и во однос на претставувањето на Меѓународниот саем во Солун и во однос на досегашните активности, jави дописничката на МИА од Атина.

Од анкетираните, 61,4 отсто ја оцениле позитивно (сигурно позитивно или веројатно позитивно) досегашната активност на грчката влада, а речиси 5 од 10 Грци (49,7 проценти) сметаат дека Кирјакос Мицотакис ќе ги исполни неговите предизборни ветувања.

Истражувањето било спроведено по Меѓународниот саем во Солун каде што во период од една седмица, своите програми ги претставија актуелниот грчки премиер Кирјакос Мицотакис и лидерот на опозициската СИРИЗА, Алексис Ципрас.

Претседателот на грчката влада, добива позитивни, поранешниот грчки премиер негативни оценки за претставувањето на саемот. Поконкретно, Мицотакис, 46,5 отсто од испитаниците го оцениле позитивно, а само 14,6 проценти негативно. Од друга страна, Ципрас, позитивна оценка добива од 22,1 отсто од анкетираните, а негативна од 36,9.

Според тоа за кого анкетираните имаат поволно мислење, прв е актуелниот премиер, со 45,5 отсто, а со речиси 10 проценти помалку, следи лидерот на СИРИЗА (35,6 проценти).

Посоодветен за премиер и според ова истражување е Кријакос Мицотакис. ср/

 

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.