Нов скандал на Борис Џонсон: Ѝ давал јавни пари на Американка со која бил во врска

Американската претприемачка Џенифер Аркаури денес одби да каже дали имала интимна врска со британскиот премиер Борис Џонсон додека тој бил градоначалник на Лондон, но категорично ги негираше тврдењата дека таа имала корист од него.

 

„Сандеј тајмс“ објави дека Аркаури добила илјадници фунти јавни пари и службени патувања додека Џонсон бил градоначалник на Лондон во периодот од 2008. до 2016. година.

 

По ваквата објава, лондонските власти контактирале со соодветната полициска служба која треба да утврди дали има елементи за отворање на судска истрага.

 

Аркури во понеделникот за мрежата ИТВ изјави дека таа се поврзала со Џонсон додека бил градоначалник бидејќи била заинтересирана за класична книжевност односно дека разговарале за францускиот филозоф Волтер.

 

На прашањето дали била во интимна врска со Џонсон, таа одби да одговори.

 

„Категорично, никого не засега тоа каква врска сме имале или не во приватниот живот“, рече 34-годишната Аркаури.

 

„И категорично, многу е поважно дека Борис никогаш не ми дал привилегии, никогаш не сум барала услуга од него, никогаш не пишувал препораки за мене“, кажа таа.

 

Британските медиуми спомнуваат договор од 2013 година во износ од 10.000 фунти (11.200 евра) и друг од 2014 година во висина од 1.500 фунти (1.700 евра), пари кои ги добила компанијата „Инотек“ во сопственост на Џенифер Аркаури.

 

„Сандеј тајмс“ пишува дека Аркаури исто така добила 15.000 фунти (17.000 евра) од владиниот буџет за 2014 година, како дел од стимулативна програма за странски инвеститори да отворат бизнис во Велика Британија.

 

Покрај тоа, годинава добила уште 100.000 фунти, пари наменети за британските компании, иако таа веќе го вратила бизнисот во Соединетите држави. Таа последна сума сега е замрзната.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.