Трамп: Ќе ја уништам турската економија ако дејствува надвор од границите

Американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека целосно ќе ја уништи и збрише економијата на Турција, доколку Анкара направи нешто во Сирија што би било протолкувано како дејствување надвор од границите.

 

„Ако Турција направи нешто што јас по своја голема и неспорделива мудрост го сметам за надвор од границите, целосно ќе ја уништам турската економија ( што сум го правел и претходно!)“, напиша американскиот претседател на Твитер.

 

Предупредувањето на Трамп кон својот сојузник во НАТО беше упатено веднаш откако Белата куќа го соопшти повлекувањето на американските војници од турско-сириските гранични реони.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.