Помпео: Сакаме Грција да го предводи Балканот напред и да создава стабилност

САД сакаат Грција да го предводи Балканот, истакна американскиот државен секретар, Мајк Помпео.

 

Државниот секретар на САД, за атинската телевизија „Скаи“, рекол дека САД сакаат стабилен Балкан, затоа што регионот е „полн со предизвици“ и дека сакаат да ја видат Грција да предводи, пренесува АНА.

 

„Сакаме нов почеток со новиот премиер Киријакос Мицотакис и неговиот тим да го предводат регионот напред и да создаваат стабилност низ целиот регион“, порача Помпео.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.