Убиен еден од лидерите на Ал каеда

Лидерот на терористичката мрежа на Ал каеда за Јужна Азија, Асим Умар, е убиен во заедничка операција на Авганистан и САД, јави Би-би-си.

 

„Умар, кој беше лидер на Ал каеда за индискиот супконтинент (AQIS), е убиен во напад врз талибански позиции во авганистанската провинција Хелманд на 23 септември“, соопшти Директоратот за национална безбедност на Авганистан.

 

Според британскиот јавен сервис, во истата акција загинале 40 цивили, како и шест други припадници на Ал каеда, повеќето од нив Пакистанци.

 

Меѓу убиените членови на Ал каеда е и Раихан, курир на Умар во комуникацијата со водачот на Ал каеда, Ајман ал-Завахири, додава Би-би-си.

 

САД и Ал каеда не ја потврдија веста за смртта на Умар.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.