Меркел: Договор за брегзит само ако Велика Британија ја остави Северна Ирска во царинската унија

Германската канцеларка Ангела Меркел му порача на британскиот премиер Борис Џонсон дека е „малку веројатно“ да се постигне договор за брегзит, освен ако Велика Британија не ја остави Северна Ирска во царинската унија.

 

„Меркел рече дека Германија би можела да ја напушти ЕУ без никакви проблеми, доколку сака, но дека Велика Британија не би можела да го стори тоа доколку Северна Ирска не остане во царинската унија“, пренесува „Ројтерс“.

 

Меркел исто така рече дека смета дека ЕУ има право на вето за излегување на Велика Британија од царинската унија.

 

Според „Ројтерс“, разговорот „поставил нова позиција што значи дека е невозможно да се постигне договор за брегзит сега или во иднина“.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.