Пукање пред синагога во Германија, има загинати, напаѓачот во бегство

Најмалку две лица загинаа во пукање што се случило пред синагогата во градот Хале, Германија, јавува АФП, повикувајќи се на локалната полиција. Според неофицијални информации, една од жртвите е жена.

 

На официјалниот твитер-профил на полицијата во Хале пишува дека сторителот е во бегство и дека потерата е во тек.

 

https://twitter.com/Polizei_HAL/status/1181889557345652737

 

Напаѓачот пукал со автоматски пиштол, убил едно лице, а повредил неколку други пред да избега, јавуваат локалните медиуми.

 

Истите извори наведуваат дека и на еврејските гробишта е фрлена рачна граната.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.