(Видео) Сообраќаен колапс на северот од Сирија, илјадници Курди бегаат од турскoто бомбардирање

Светските и локалните медиуми ги објавија првите слики и снимки од турската воена операција во Сирија која започна денеска.

Video: Turkish forces initiate their long-threatened military offensive against Kurdish forces in northeast #Syria, nicknamed Operation Peace Spring. pic.twitter.com/CU7qqxTd25

— Rudaw English (@RudawEnglish) October 9, 2019

Според Си-ен-ен во нападнатите области има сообраќаен колапс, бидејќи патиштата се полни со колони луѓе што се обидуваат да го избеганат турското бомбардирање.

#BREAKING

Thousands of #Kurds start fleeing the Syrian-Turkish border areas.

Video shows endless refugee stream: https://t.co/8zrKX8DP0z#Syria pic.twitter.com/Y8WT3Grdlo

— Julian Röpcke (@JulianRoepcke) October 9, 2019

„Овој свет ги остави нашите луѓе пред варварски напад, каде згрешивме кога се боревме против Исламска држава за него?“, напиша на Твитер портпаролот на воениот совет, Мандбиј Шерван Дервиш.

İşte #BarışPınarıHarekatı'ndan ilk görüntüler https://t.co/FzzCkLS2qj pic.twitter.com/kEgykb4e5w

— CNN TÜRK (@cnnturk) October 9, 2019

Сириските Курди кои ги контролираат областите каде започна офанзивата, се сојузници на САД, но тие не го кријат незадоволството од повлекувањето на американската војска од оваа територија, по што уследи и нападот на Турција.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган претходно соопшти дека денеска започнала воената операција во североисточна Сирија.

25 jets fly all over the border cities and bombardment. @cmoc_sdf @CENTCOM @UN @StateDept pic.twitter.com/rJzKvoCjZ7

— Shervan Derwish (@shervanderwish) October 9, 2019

Медиумите објавија дека, заедно со турскиот, започнале возвратни напади и од курдските сили.

Турскиот Си-ен-ен на својот профил на Твитер ги прикажа првите фотографии од погодените цели.

WATCH | Turkish jets take off from airbase as military offensive begins against PKK/YPG and IS in northern Syria https://t.co/oxCRdBEFXN pic.twitter.com/xcjenlyYXt

— euronews (@euronews) October 9, 2019

Во исто време, „Еуроњус“ објави снимка од турски авиони кои заминуваат од базите во таа земја кон турско-сириската граница.

Меѓународната заедница повикува на воздржаност и повлекување на турските сили, а влијателниот републикански сенатор, Линдзи Греам, попладево се закани дека американскиот Конгрес ќе направи напори турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган скапо да ја плати својата офанзива во Сирија против курдските сили, сојузници на Вашингтон.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.