Линдзи Хојл избран за нов претседател на британскиот Парламент

Долгогодишниот пратеник на Лабуристичката партија, Линдзи Хојл, синоќа е избран за нов претседател на Долниот дом на британскиот Парламент.

 

За 62-годишниот Хојл гласаа 325 пратеници. Тој е избран по повеќечасовното тајно гласање.

 

Во трката за наследник на ториевецот Џон Берков учествуваа седуммина кандидати.

 

Хојл досега беше еден од тројцата заменик-претседатели на Парламентот.

 

Новиот претседател на Долниот дом на функцијата веројатно ќе биде само еден ден пред денешното распуштање на Собранието поради предвремените избори закажани за 12 декември.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.