Градоначалникот на Љубљана под истрага за затајување данок

Словенечката финансиска полиција ја стави под хипотека семејната куќа на градоначалникот на Љубљана, Зоран Јанковиќ, за да обезбеди наплата на долг од 335.000 евра настанат од даночно затајување.

 

Јанковиќ, некогашен директор на „Меркатор“ и бизнисмен, веќе четврти мандат е градоначалник на Љубљана. Постапката која е отворена се однесува на парични трансакции меѓу Јанковиќ и неговите синови, на кои им ја продал својата компанија „Електра“, а потоа назад примил огромни износи како рати за уплата на долг од осум милиони евра.

 

Синовите парите на компанијата му ги префрлале на таткото и тогаш кога „Електра“ влегла во неликвидност поради што другите нејзини доверители безуспешно ги очекувале своите пари.

 

Со примените пари Јанковиќ намирувал и некои долгови на другите свои фирми, наведуваат медиумите. Според финансиската полиција, средствата што на својата сметка ги добивал Јанковиќ не се поврат на кредитот што им го дал на синовите, туку негов личен приход, што подлежи на даночење.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.