Постигнат е договор за формирање на новата косовска влада

Движењето Самоопределување (ПС) и Демократскиот сојуз на Косово (ДСК) во вторник ќе потпишат договор за формирање нова влада.

 

Станува збор за договор кој следува по шест состаноци меѓу работните групи на двете партии.

 

Синоќа бил одржан последниот состанок, на кој се разговарало за програмскиот дел на договорот. Најавено е дека следуваат состаноци на ниво на партиски лидери.

 

Засега е познато дека новата влада ќе има 12 министерства, но сè уште не се познати ресорите, ниту имињата на новите министри.

 

ПС на изборите на 6 октомври обезбеди 32 места во косовското Собрание, додека ДСК има 29.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.