Животот на Ајша пола во Сирија, пола во Турција (ВИДЕО)

Ајша Алах од градот Тел Абад во Сирија има 40 години и речиси 5 години живее во Турција во градот Акчекале.

 

Го загубила својот маж и сега се грижи за нејзиното седумгодишно дете, иако не зборува добро турски и тешко и е да опстане во условите во кои живее. Нејзината фамилија се уште е во Сирија, со неизвесна судбина. Таа едвај чека да заврши војната и да се врати кај најблиските.

 

Интервју со Ајча Алах направи нашиот специјален известувач од сириската граница, турскиот новинар Јусуф Емин.

 

.be

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.