Вучиќ: Тие што се надеваа дека ќе ме снема, ми даваат сила да се борам уште повеќе

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска ги отфрли шпекулациите дека новинарските прашања биле причина за неговото влошено здравје.

 

На прашање за здравствената состојба, Вучиќ кажа дека новинарите немаат никаква врска со тоа.

 

„Хронично сум болен, плус акутните проблеми што ги имав во тој момент. Тоа секогаш се случува. Доаѓа како совршено невреме. И денеска сум болен и под целодневна терапија и тоа не е тајна. Тоа е моја работа и никој нема врска со тоа“, рече Вучиќ, кој подвлече дека не е во најдобро здравје, но оти ќе продолжи да се бори.

 

Како што повтори, не би било фер и коректно да се инсинуира дека неговите здравствени проблеми имаат никаква врска со новинарите.

 

„Нема да зборувам колкава е мојата преткомора и да навлегувам во детали. Што има врска тоа со вас? За вака да се влоши состојбата потребни се децении, а не еден ден, кој инаку ми донесе големо политичко задоволство“, додаде тој.

 

Вучиќ рече дека неговото здравје е нарушено поради тоа што му го дала природата, од неговата небрежност и нередовното земање на лекови за срце и хипертензија.

 

„Би сакал да им се заблагодарам на сите што се грижеа. Не беше убава вечерта од петокот кон саботата. Ви благодарам за вашата загриженост, a особено благодарам на оние што сакаа да исчезнам, затоа што ме мотивираат да се борам за Србија уште повеќе, похрабро и порешително отколку што го правев тоа до вчера“, истакна тој.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.