Путин: Moжеби уште некои земји размислуваат за излез од ЕУ

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека не е исклучено оти некои источноевропски земји можеби размислуваат да ја напуштат Европската Унија во следните неколку години.

 

Путин ова го кажа пред учесниците на инвестицискиот форум „Русија повикува“ и зборуваше за диспаритетот во рамките на ЕУ поради системот за распределба на средства.

 

„Некаде околу 2028 година некои источноевропски земји ќе достигнат ниво на економски развој по што ќе треба да плаќаат големи суми за развојни фондови. Не сум сигурен дека тогаш тие не би го повториле размислувањето на Велика Британија (напуштање на ЕУ)“, рече Путин.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.