(Видео) Автобус излета од мост и падна во река, 19 загинати

Најмалку 19 луѓе загинаа, а 21 човек е повреден во автобуска несреќа што вчера се случи во источна Русија, пренесуваат светските медиуми.

 

Како што се наведува, до несреќата дошло кога возачот на автобусот на автопатот Могојту-Сретинск-Олочи, изгубил контрола над возилото, излетал од мостот над реката Куенга, висок шест метри во Трансбајкалскиот регион. Како што пренесува српски „Блиц“, меѓу загинатите е и едно дете.

 

В Забайкалье упал с моста автобус с пассажирами. Авария случилась на маршруте Чита - Сретенск, в 60 км от Сретенска. На месте экстренные службы - 10 погибших, среди них 1 ребенок и 13 пострадавших. pic.twitter.com/s8CwC259yq

 

— Почти ГосДума (@duma_gos) December 1, 2019

 

Според информациите од руските медиуми, на автобусот му се дупнала гумата.

 

Первые секунды после падения автобуса с моста. У автобуса лопнуло правое переднее колесо. Водитель Сергей Кубасов не справился с управлением и вылетел за ограждение. Мужчина погиб. Сейчас сотрудники МЧС опасаются того, что тяжелая машина уйдёт под лёд вместе с людьми. pic.twitter.com/5wBcag9v97

 

— Почти ГосДума (@duma_gos) December 1, 2019

 

На местото на несреќата стигнаа бројни екипи на итната помош и два хеликоптери, пренесе „РИА Новости“. Во автобусот имало 43 патници.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.