Папата крсти 32 бебиња во Сикстинската капела

Папата Фрањо денеска крсти 32 бебиња, вклучително и два близнака, во Систинската капела во Ватикан, јави Асошиејтед Прес.

 

Тој беше изненаден што бебињата останаа мирни додека чекаа да дојде нивниот ред да се крстат утрово.

 

Во подготовките за очекуваниот плач на бебињата, папата Фрањо се пошегува во својата кратка проповед: „Концертот сè уште не започна“. Но, дури и додека папата ги спушти децата со водата како симбол на чистење на гревовите и ги рецитираше нивните имиња, децата останаа совршено мирни, како и нивните љубопитни постари браќа и сестри.

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.