Хезболах: Ова е само почеток на одмаздата кон САД

Лидерот на либанската милитантна група Хезболах, Хасан Назралах, изјавил дека иранскиот напад врз две воени бази во Ирак е само почеток на одмаздата он САД за убиството на иранскиот генерал Касем Сулејмани.

 

Нападот со балистички ракети, Назралах го нарекол „шлаканица за Вашингтон“, со цел да се испрати порака, пренесува агенцијата „Асошиејтед прес“.

 

Тој рекол дека овој напад е прв чекор кон патот кој ќе обезбеди повлекување на американската војска од регионот.

 

„Американците мора да ги преместат своите бази, војници, бродови и службеници од нашиот регион. Зборуваме за почеток на фазата, за нова борба и за нова ера во регионот“, рекол Назралах.

 

Тој го пофалил Сулејмани за поддршката на Хезболах и додал дека светот е поинакво, а не побезбедно место како што рекле Американците, по смртта на Сулејман.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.