Крвав викенд во Балтимор: 12 застрелани, пет мртви

Во осум одделни пукања во текот на викендот, пет лица загинаа во Балтимор, вo американската држава Мериленд, додека седум беа повредени, соопштија локалните власти.

 

Градот минатата година регистрирал 348 убиства, соопшти „АП“.

 

Со повеќе од 300 убиства што се случуваат во Балтимор веќе петта година по ред, минатата 2019 година беше година со најмногу насилство кај населението.

 

Претседателот на градскиот совет, Брендон Скот го осуди насилството и рече дека мора да престане.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.