Помпео го осуди нападот врз ирачката база

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, го осуди нападот врз воздухопловната база, Балад во Ирак, во кој беа повредени четворица ирачки војници.

 

Тој ја повика ирачката Влада да ги изведе пред правдата одговорните за нападот врз Ирак.

 

„Континуираното кршење на ирачкиот суверенитет од страна на групи што не се лојални на ирачката Влада мора да престане, напиша Помпео на „Твитер“.

 

Врз базата Балад вчера беа испукани седум минофрлачки бомби.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.