Израел гради подземен систем за одбрана на границата со Либан

Израелската војска соопшти дека започнала со изградба на подземен систем за одбрана долж северната граница со Либан, за да ја заштити својата територија од можни напади од прекуграничните тунели.

        

 

„Планираниот инфраструктурен проект ќе ги идентификува подземните акустични и сеизмички активности коишто укажуваат на копање тунели“, рече портпаролот на израелската војска.

        

Минатата година Израел уништи низа тунели за напади што биле ископани под границата од страна на либанската милитантна група Хезболах, пренесува АП.

        

Како што се наведува одбрамбениот систем ќе се гради на израелската страна на границата и за тоа се известени мировните сили на Обединетите нации.

       

 „Она што го правиме денес е дел од еден поголем план. Тоа е прашање на претпазливост“, рече портпаролот на армијата.

        

Израел неодамна издаде предупредување дека Хезболах го засилил своето присуство долж нестабилната граница. Војната меѓу Израел и Хезболах заврши во 2006 година, со посредство на Соединетите Американски Држави и од тогаш директните борби беа ретки, иако има повремено насилство.Хезболах, кој е тесно поврзан со Иран, најголемиот непријател на Израел, вети дека ќе се одмазди за претходното убиство на иранскиот генерал Сулејмани.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.