Бугарија најкорумпирана во ЕУ

Корупцијата во Бугарија е најсилна во Европската унија, покажува последното истражување на Транспаренси Интернешнл.

 

На глобално ниво, анализата опфаќа 180 држави, при што Бугарија го дели 74-то место со Јамајка и Тунис. Корупцијата во Данска, Нов Зеланд и Финска е најслаба.
Најкорумпирани се Сомалија, Судан и Сирија.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.