Трамп против Грета: Американскиот претседател и еко-активистката повторно се судрија во Давос

Шведската активистка за животна средина, Грета Тунберг, изјави пред глобалната политичка и деловна елита во Давос дека практично ништо не е сторено за климата, и по неколкумесечните масовни демонстрации на младите луѓе ширум светот.

 

Американскиот претседател Доналд Трамп, сепак, рече дека не ги смета климатските промени за измислица. Тој истакна дека Тунберг го „победила во списанието Тајм“, со оглед дека во магазинот била прогласена за „Личност на годината“, но додаде дека треба да го насочи вниманието од САД и да се фокусира на другите , повеќе загадени земји.

 

„Сведоци сме на уште една епизода на политичко вклучување во политичкиот дискурс. Тој е филозофски, геополитички, но дури и малку Холивуд. Медиумите рекламираат многу интересна приказна за големиот лош портокалов човек Трамп, кој е негативец во нивната приказна, и малата беспомошна Грета која само сака да го спаси светот “. Ова е коментарот на новинарот Владислав Апостолов.

 

„Како што вели историчарот Виктор Дејвис Хансон, постои огромна разлика помеѓу реториката на елитите за климатските промени, нивните активности и нивниот начин на живот“, рече тој.

 

„Загрижувачки е пред оваа огромна глобална кампања за климатски промени да застане дете со ментално заболување кое има тешко детство и е јасно манипулирано од неговите амбициозни и болни родители“, рече тој.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.