Силен земјотрес ја потресе Турција (ВИДЕО)

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтер ја потресе источна Турција, пренесува Европско-медитеранската сеизмолошка служба.

 

Епицентарот на земјотресот е во регионот на градот Сиврја, во источната провинција Елазаг, со население од околу 400.000. Земјотресот е на длабочина од 2 километри, рече шефот на турската агенција за итни случаи и природни непогоди.

 

Нема информации за жртви и штети. Според евро-медитеранската сеизмологија, земјотресот се почувствувал и во Израел, Ирак и Сирија.

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=G3Mze-nRLEU&feature=emb_logo

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.