Тачи: Косово им верува на САД, разочарано е од Брисел

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, изјави дека Приштина верува во улогата на САД кога станува збор за продолжување на дијалогот со Белград и дека се разочарани од Брисел поради неможноста за визната либерализација.

Тој изрази надеж дека ЕУ целосно ќе го поддржи процесот на дијалогoт.

„Се надевам дека Брисел ќе биде целосно посветен на динамичниот процес меѓу Косово и Србија. САД и ЕУ се гаранција за успех затоа што Косово има намера да биде дел од ЕУ “, рече Тачи, пренесоа приштинските медиуми.

Во САД и неговите официјални претставници, рече Тачи, Косово верува целосно.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.